The 940 Pro Tactical comes optic-ready, with patent-pending receiver cuts that accept low-profile direct mounting of Shield RMSc-pattern micro dot sights for improved eye alignment and target acquisition.
- Optic-Ready (Shield RMSc-Pattern)
- Cerakote Olive Drab Green
- Clean-Running Gas-Vent System
- Quick-Empty Magazine Release
- Adjustable Length of Pull
Mossberg 940, Pro Tactical, Semi-automatic, 12 Gauge 3" Chamber, 18.5" Barrel, Synthetic Stock, Optics Ready, Fiber Optic Front Sight, Cerakote Finish, Olive Drab Green, 7 Rounds 85173
Specifications
| Model | 940 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Accessories | Barrel Clamp |
| Color | Olive Drab Green |
| Manufacturer Part # | 85173 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 7 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Description | Optics Ready |
| Barrel Length | 18.5" |