Mossberg 990 Aftershock, Semi-automatic Pistol Grip Firearm, 12 Gauge, 3" Chamber, 14.75" Barrel, Fiber Optic Front Sight, 27.125" Overall Length, 5 Rounds 83001
Specifications
| Model | 990 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 83001 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Grips | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 14.75" |