Redefine slug accuracy with the refreshed Savage 220. The bolt-action platform is built like a rifle with features including the user-adjustable AccuTrigger system and a button-rifled, 22-inch barrel. It offers an oversized bolt handle and a tough synthetic stock. The receiver is drilled and tapped with a one-piece rail for mounting the scope of your choice, and they now feature the new AccuStock with AccuFit technology.
- Fully rifled, bolt-action slug gun designed for 2 ¾"& 3" shells
- Rugged synthetic stock with improved ergonomics and AccuStock
- Mossy Oak Break-Up Country camo stock
- Button-rifled barrel
- Detachable box magazine
- Thread-in barrel headspacing
- AccuFit technology with adjustable length-of-pull and comb height
Savage Arms 220 Slug, Bolt Action Shotgun, 20 Gauge, 3" Chamber, 22" Rifled Barrel, Matte Finish, Black, Mossy Oak Break-Up Country Polymer Stock, AccuTrigger, Detachable Box Magazine, 2 Rounds, Right Hand 57380
Specifications
| Model | 220 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Savage Arms |
| Color | Mossy Oak Break-Up Country |
| Manufacturer Part # | 57380 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Rifled |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Barrel Length | 22" |