The Extreme Defender models may be the ultimate SXP Defender shotguns in their history. Whether running through a 3-Gun competition course, hunting turkey, or keeping handy at camp, SXP Ultimate Defender shotguns offer the complete package from the heat shield to the Door Breacher choke tube.
- Aluminum alloy receiver with FDE Perma-Cote finish
- 18" barrel with FDE Perma-Cote finish
- Pistol grip stock and cylinder forearm with Woodland camo finish
- Picatinny optics rail
Winchester Repeating Arms SXP, Extreme Defender, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18" Barrel, Perma-Cote Finish, Flat Dark Earth, Woodland Camo Pistol Grip Stock, 5 Rounds 512460395
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | 512460395 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18" |