The Extreme Defender models may be the ultimate SXP Defender shotguns in their history. Whether running through a 3-Gun competition course, hunting turkey, or keeping handy at camp, SXP Ultimate Defender shotguns offer the complete package from the heat shield to the Door Breacher choke tube.
- Aluminum alloy receiver with Gray Perma-Cote finish
- 18" barrel with Gray Perma-Cote finish
- Composite pistol grip stock and cylinder forearm with Forged Carbon finish
- Picatinny optics rail
- Ghost ring sight with blade front sight
Winchester Repeating Arms SXP Extreme Defender, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18" Barrel, Perma-Cote Finish, Gray and Black Camo Furniture, Pistol Grip Stock, 5 Rounds 512459395
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Black, Gray |
| Manufacturer Part # | 512459395 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18" |