A remastered classic camo pattern on the most advanced pump-action duck gun on the market. The SXP is fast, reliable, and accurate. It's also made to take all the punishment you can dish out, with a chrome-plated bore and chamber and a matte black chrome bolt. It will always cycle smooth and go bang when you're counting on it most.
- Aluminum alloy receiver
- Composite stock
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Sling swivel studs
Winchester Repeating Arms SXP Waterfowl, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, Matte Finish, Woodland, Fiber Optic Front Sight, Synthetic Furniture, 4 Rounds 512433392
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | M81 Woodland |
| Manufacturer Part # | 512433392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 28" |