What you asked for -- the ultimate Defender ever! The Extreme Defender in Flat Dark Earth finish may be the ultimate SXP Defender shotgun in Winchester history. And there have been a few great Winchester pump guns before it starting back in the late 19th Century.
- Aluminum alloy receiver with a Flat Dark Earth (FDE) finish and a Picatinny rail with a ghost ring sight
- 18" Flat Dark Earth (FDE) finish barrel
- Blade front sight
- Heat Shield
- Hard chrome chamber and bore
- 12 gauge - 3" chamber
- Pump-action
- Flat Dark Earth (FDE) composite stock with a Textured gripping area and curved grip
- Two interchangeable comb pieces to adjust drop
- Two 1/4" length of pull spacers
- One Door Breacher choke tube
- Side-mounted Picatinny accessory rails
- Sling swivel studs
- Inflex Technology recoil pad
Winchester Repeating Arms SXP Extreme Defender, Pump, 12 Gauge 3", 18" Barrel, Cylinder Invector Plus Choke, Flat Dark Earth Color, Synthetic Pistol Grip Stock, Ghost Ring Sight, 5Rd 512410395
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | 512410395 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | Cylinder |
| Barrel Length | 18" |