With full coverage TrueTimber Prairie camo, this SXP is at home on the plains and ready for any hunt you can put together: Ducks, geese and even upland - it's the perfect all-around wingshooting shotgun.
- Full-coverage TrueTimber Prairie camouflage finish
- Aluminum alloy receiver
- Composite stock
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Sling swivel studs
Winchester Repeating Arms SXP Waterfowl, Pump, 12 Gauge 3", 28" Barrel, True Timber Prairie Synthetic Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Rounds 512402392
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | True Timber Prairie |
| Manufacturer Part # | 512402392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 28" |