High performance. Great looks with a hybrid design that offers the protection of Permacote on the receiver and barrel with the concealment of camo on the stock and forearm.
- Precise Manufacturing
- Long Term Reliability
- Durable Construction
Winchester Repeating Arms SXP Hybrid Hunter, Pump Action, 12 Gauge, 3.5" Chamber, 28" Barrel, Flat Dark Earth, Realtree Timber Stock, 3 Choke Tubes, 4 Round, Bead Sights 512395292
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | 512395292 |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |