Some of us can use a smaller field. We are talking about the Winchester SXP Compact Field. It is tough as nails, top quality pump shotgun that is sized for smaller shooters. With its short length of pull it is ideal for small stature and women shooters. Plus it looks great with its satin finish walnut stock. Like all SXP shotguns it has back-bored barrel for improved patterns. It has a 3"" chamber, Invector-Plus choke system, hard chrome-plated chamber and bore, black chrome bolt.
- 13" Length of Pull
- 28" Barrel
- Brass Front Sight Bead
- Hard Chrome-Plated Chamber and Bore
- Invector-Plus Choke Tubes
- Easily Removeable Trigger Group
- Black
Winchester Repeating Arms SXP Compact, Pump Action Shotgun, 12 Gauge 3" Chamber, 28" Ribbed Barrel, Matte Finish, Black, Wood Stock, Bead Front Sight, Includes 3 Choke Tubes - F, M, IC, 5 Rounds 512271392
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 512271392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| TYPE | Compact |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |