Pick up the new Winchester(R) SXP shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second.
- Rotary Bolt
- Dual Steel Action Guide Bars
- Drop-Out Trigger Group for Simple Cleaning
- Crossbolt Safety
Winchester Repeating Arms SXP Black Shadow, Pump Action Shotgun, 20 Gauge 3" Chamber, 28" Ribbed Barrel, Matte Finish, Black, Black Synthetic Stock, Bead Front Sight, Includes 3 Choke Tubes - F, M, IC, 5 Rounds 512251692
Specifications
| Model | SXP Black Shadow |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 512251692 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Grips | Black Synthetic |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |