Pick up the new Winchester(R) SXP shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second.
- Rotary Bolt
- Dual Steel Action Guide Bars
- Drop-Out Trigger Group for Simple Cleaning
- Crossbolt Safety
Winchester Repeating Arms Super X, Pump Action, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Cylinder Barrel, Blue Finish, Synthetic Stock, Bead Sights, 4Rd 512251392
Specifications
| Model | SXP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | 512251392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 28" |