Pick up the new Winchester(R) SXP shotgun and experience the light weight, centered balance and instant pointability firsthand. The Super X design provides you with the fastest follow-up shots. No other pump offers the feeling of an inertia-assisted slide-action that can deliver three shots in a half second.
- Rotary Bolt
- Dual Steel Action Guide Bars
- Drop-Out Trigger Group for Simple Cleaning
- Crossbolt Safety
Winchester Repeating Arms SXP Black Shadow, Pump Action, 12Ga 3.5", 28" Barrel, Black Finish, Synthetic Stock, 3 Choke Tubes, 4Rd, Bead Sight 512251292
Specifications
| Model | SXP Black Shadow |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 512251292 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 28" |