From running a 3-gun competition course to hunting turkey to just keeping handy when camping in the woods, the biggest feature of the SX4 Extreme Defender shotgun is versatility.
- Synthetic pistol grip stock in Woodland camouflage finish
- Chrome-plated chamber and bore with a FDE Cerakote finish
- 18-1/2" barrel length
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- LPA front sight and rear ghost ring sight
- Picatinny optics rail
Winchester Repeating Arms SX4 Extreme Defender, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Cerakote Finish, Flat Dark Earth, Woodland Camo Furniture, Pistol Grip Stock, 4 Rounds 511321395
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | 511321395 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18.5" |