From running a 3-gun competition course to hunting turkey or just keeping handy when camping in the woods, the biggest feature of a Winchester SX4 Defender shotgun is versatility. Like all SX4 models, these autoloaders are powered by the ever reliable Active Valve Gas System that offers superior reliability with a wide range of loads and impressive cycling speed. The compact, 18-1/2"" barrel is easy to maneuver in the brush and through range obstacles.
- Synthetic stock in Woodland camouflage finish
- Barrel and aluminum receiver with FDE Cerakote finish
- 18-1/2" barrel length
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- LPA front sight and rear ghost ring sight
Winchester Repeating Arms SX4 Extreme Defender, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Cerakote Finish, Flat Dark Earth, Woodland Camo Furniture, 4 Rounds 511320395
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | 511320395 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18.5" |