The refined SX4 is based on the bullet proof Active Valve System that was the core foundation of the acclaimed SX3. It was built on that solid operating mechanism and improved the balance, controls, and internal operating components of the SX4 to make it a worthy successor to the SX3.
- Composite stock with a camouflage finish
- Aluminum alloy receiver with a Cerakote Flat Dark Earth (FDE) finish
- Cerakote FDE barrel finish
- 12 gauge, 3" chamber
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs
Winchester Repeating Arms SX4, Hybrid Hunter, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, Cerakote Finish, Flat Dark Earth, Realtree MAX-5 Synthetic Stock, 4 Rounds 511304392
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Realtree MAX-7 |
| Manufacturer Part # | 511304392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |