Find the right habitat. The SX4 is a great looking shotgun, but for the all-around waterfowler, Mossy Oak's Shadow Grass Habitat takes it to a new level. SX4 performance has always been at the top. With Habitat camo, it is just a bit higher. The SX4 Hybrid Hunter has numerous features that make it ideal for taking on your next hunt: a TruGlo Long Beard fiber optic front sight, chrome lined chamber & bore, Invector Plus choke tubes (3 included), Active Valve Operating System for reduced recoil, reversible cross-bolt safety, enlarged bolt handle & bolt release and an FDE finished barrel & receiver.
- TruGlo Long Bead Fiber Optic Front Sight
- Hard Chrome-Plated Chamber and Bore
- Invector-Plus Choke Tubes
- Active Valve System Reduces Recoil and Improves Reliability
- Reversible Crossbolt Safety
- Large Bolt Handle and Release Button
- Easily Removeable Trigger Group
- FDE Receiver and Barrel
- Mossy Oak Shadow Grass Habitat Stock and Forend
Winchester Repeating Arms SX4, Semi-automatic, 12 Gauge 3.5", 28" Barrel, Flat Dark Earth Receiver. Mossy Oak Shadow Grass Habitat Stock, 3 Choke Tubes, 4 Round, Bead Sight 511269292
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Mossy Oak Shadow Grass Habitat |
| Manufacturer Part # | 511269292 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |