Stock and forearm has TrueTimber Prairie camo. Receiver and barrel feature Flat Dark Earth (FDE) Cerakote finish.
- Composite stock with a TrueTimber Prairie finish
- Aluminum alloy receiver with a Flat Dark Earth (FDE) Cerakote finish
- Cerakote FDE barrel finish
- 12 gauge - 3-1/2" chamber
- Three Invector-Plus choke tubes (F,M,IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs
Winchester Repeating Arms SX4, Waterfowl, Semi-automatic, 12 Gauge, 3.5", 28" Barrel, Realtree Timber Finish, Synthetic Stock, 4 Rounds 511250292
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Realtree Timber |
| Manufacturer Part # | 511250292 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |