Mossy Oak Bottomland camo for hunting flooded timber. Cerakote FDE finish on receiver and barrel, Invector-Plus choke tubes, TRUGLO fiber-optic sight, larger cocking handle and bolt release.
- Composite stock with Mossy Oak Bottomland camouflage finish
- Aluminum alloy receiver with a Flat Dark Earth (FDE) Cerakote finish
- Cerakote FDE barrel finish
- 12 gauge, 3-1/2" chamber
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs
Winchester Repeating Arms SX4, Hybrid Hunter, Semi-automatic, 12 Gauge, 3", 26" Barrel, FDE Finish, Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock, 4Rd 511233391
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Mossy Oak Bottomland |
| Manufacturer Part # | 511233391 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 26" |