Gas-operated autoloading shotgun with lightweight aluminum alloy receiver. Mossy Oak Bottomland camouflage finish. Barrel has chrome-plated chamber and bore and ventilated rib. Larger bolt handle, bolt release and reversible safety button. Includes three choke tubes, TRUGLO fiber-optic sight, Inflex Technology recoil pad and sling swivel studs.
- Improved Ergonomics, rounded close radius grip, and textured gripping surfaces
- Length of Pull Spacers
- Spring-Loaded Ejector
- Larger Bolt Handle and Oversized Bolt Release Button
- Reversible Crossbolt Safety
- Back-Bored Technology
- Self-Adjusting Active Valve System
- Hard Chrome-Plated Chamber and Bore
- Drop-Out Trigger Group
- Invector-Plus Choke Tube System
Winchester Repeating Arms SX4, Waterfowl, Semi-automatic, 12 Gauge, 3", 28" Barrel, Mossy Oak Bottomland Finish, Synthetic Stock, 4 Rounds 511212392
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Mossy Oak Bottomland |
| Manufacturer Part # | 511212392 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |