The autoloading shotgun that's built 4 speed. Winchester Super X(R) Autoloading shotguns have a worldwide reputation for speed, reliability and handling. The new Super X4 is lighter, faster cycling, smoother swinging and more ergonomic than ever before.
- Improved Ergonomics
- Oversized Bolt Release Button
- Active Valve Gas System
Winchester Repeating Arms SX4, Semi-automatic, 12Ga 3.5", 28" Barrel, Black Finish, Synthetic Stock, 3 Choke Tubes, 4Rd, Bead Sight 511205292
Specifications
| Model | SX4 |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 511205292 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 28" |