CALIFORNIA COMPLIANT
With credentials hard-earned over decades of military and law enforcement use, the 590 Firearm is the perfect choice for your personal and home defense needs. Dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation.
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Top Mounted Safety Provides Ambidextrous Operation
Mossberg 590, Shockwave, Pump, 12 Gauge 3", 18.5", Black, 3", 6Rd, Bead Sight, California Compliant 50639
Specifications
| Model | 590 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 50639 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 6 Rounds |
| Grips | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Description | California Compliant |
| Barrel Length | 18.5" |
| Brand | Mossberg |