North American Arms 380GUARDIAN Guardian 380 ACP Caliber with 2.50" Barrel, 6+1 Capacity, Overall Stainless Steel Finish, Serrated Slide & Black Rubber Grip
The Guardian 380 is based on NAA's 32 ACP Guardian design. At 3.53 inches tall, it delivers strong stopping power in a compact size that fits easily in pockets or purses. With a 6+1 capacity and double action, it is made from durable 17-4 pH stainless steel.
The Guardian 380 is built largely on the design of NAA's popular 32 ACP Guardian. With an overall height of 3.53 inches, the 380 ACP Guardian offers great stopping power in a package that fits easily in a pocket, purse or holster. The Guardian .380 has a capacity of 6+1, is double action and the only pistol built of 17-4 pH stainless steel.
Specifications
| Caliber | 380 ACP |
| Brand | North American Arms, North American Arms |
| Weight | 20.4 oz |
| Action | DAO |
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Capacity | 6+1 |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Safety | No Manual |
| Grips | Black Rubber |
| Sight Configuration | Blade Front & Rear |
| Slide Description | Serrated Stainless Steel |
| Sight Style | Fixed |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Barrel Length | 2.50" |
| Manufacturer | NORTH AMERICAN ARMS |
| Model | GUARDIAN |
| Type | PISTOL |