Redefine slug accuracy with the 220 Thumbhole Slug Gun. The bolt-action platform is built like a rifle with features including the user-adjustable AccuTrigger system and a button-rifled, 22-inch, matte blued carbon steel barrel. It offers an oversized bolt handle and a gray wood laminate thumbhole stock . The receiver has a one piece rail for mounting the scope of your choice, and the detachable box magazine holds two 20-gauge slugs.
- Bolt-action slug gun
- 22-inch stainless steel rifled barrel
- Gray wood-laminate thumbhole stock
- Oversized bolt handle
- User-adjustable AccuTrigger, 1.5 to 6 pounds
- One-piece rail
Savage Arms 220 Thumbhole Slug, Bolt Action Shotgun, 20 Gauge, 3" Chamber, 22" Rifled Barrel, Matte Finish, Gray Laminate Thumbhole Stock, AccuTrigger, Detachable Box Magazine, 2 Rounds, Right Hand 22313
Specifications
| Model | 220 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Savage Arms |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 22313 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Action | Bolt |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Rifled |
| Stock | Laminate |
| Finish | Matte |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Barrel Length | 22" |