Whether you are looking for a firearm to take to the range for some weekend fun, defend your homestead with, or a great companion by your side in the field Tokarev have a model to fit your needs. Their modern designs mixed with utilitarian features give you a rugged, and functional firearm for any situation. Backed by their Lifetime Service Plan, they bring a combination of performance, value, and commitment to customer service to a broad range of firearms enthusiasts.
- Improved Cylinder, Modified and Full Chokes Included
- Pump Action
- Moss500 Pattern
Tokarev Shotguns TX3 12, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Black, Ghost Ring/Fiber Optic Front Sights, Synthetic Stock, 3 Choke Tubes, 5 Rounds 21000420
Specifications
| Model | TX3 12 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 21000420 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring /Fiber Optic Front |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 18.5" |