The TBP 12 embodies exactly what gun-enthusiasts love about bull-pup firearms at an affordable price point. This semi-automatic shotgun is fit into a compact footprint that is complimented by a full-length 18.5"" barrel with plenty of picatinny rail space for mounting a host of optics and other accessories. The TBP 12 utilizes the industry standard T-1919 shotgun magazines that are available in varying capacities up to 20rds to suit the end-users needs.
- Custom American Flag Finish
- Polymer Flip-Up BUIS Style
- Bullpup Configuration
- Semi-Automatic
Tokarev Shotguns TBP 12 AF, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Chrome Lined Barrel, Bull-pup Design, Custom American Flag Finish, Front/Rear Flip-up Sights, Includes 3 Benelli Mobil Chokes - Full, Modified & Cylinder, 5 Rounds, 1 Magazines 21000164
Specifications
| Model | TBP 12 AF |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Accessories | 1 Magazine |
| Color | American Flag |
| Manufacturer Part # | 21000164 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 18.5" |