Tokarev USA's AR style semi-auto magazine fed shotgun is packed with great features for the everyday enthusiast. Comes with an 18.5 in. barrel length, one 5 round magazine, folding back up iron sights, choke kit with wrench. This shotgun will function great and provide the quality you'd expect in a modern firearm. Includes 3 Beretta/Benelli pattern choke tubes.
- 5 Round Magazine
- Folding BUIS
- AR-15 Style Safety
- Chokes (Full, Modified, & Improved Cylinder) and Choke Wrench (Benelli pattern)
- Tsunami Finish, Black and Silver
Tokarev Shotguns TAR 12MP, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Chrome Lined Barrel, Tsunami Finish, Black and Silver, Front/Rear Flip-up Sights, Includes 3 Benelli Mobil Chokes - Full, Modified & Cylinder, 5 Rounds, 1 Magazines 21000102
Specifications
| Model | TAR 12MP |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Accessories | 1 Magazine |
| Color | Black, Silver |
| Manufacturer Part # | 21000102 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18.5" |