For those who want a light, classy pump gun to carry in the field, CZ put together the perfect shotgun. Built on a gauge-specific 7075 aluminum action, this 20 or 28 gauge pump has a deep glossy blue finish and select grade Turkish Walnut. A set of interchangeable chokes lets you tune constriction and the full forend and pistol grip help make this little shotgun feel good in the hands.
- Select Grade Turkish Walnut Stock & Forend
- Includes 5 Chokes
- Crossbolt Safety
- Gloss Blue Finish
CZ 628 Field, Pump Action, 28 Gauge, 2.75" Chamber, 28" Vent Rib Barrel, Blued Finish, Walnut Stock, 3 Choke Tubes, Bead Front Sight, 4 Rounds 06576
Specifications
| Model | 628 |
| Caliber | 28 Gauge 2.75" |
| Brand | CZ |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | 06576 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 28" |