The Drake is built to be the best bang for the buck going when it comes to over/under shotguns. Using the same CNCed action and internals as CZ's other shotguns, the Drake features extractor operation, single selectable trigger, mid-rib delete and laser-cut checkering. The Drake Southpaw is a lefty-friendly variant that is cast on for left-handed shooters.
- Single selectable trigger
- Laser-cut checkering
- CNC Machined action
CZ Drake Southpaw, Over Under Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, Matte Finish, Black, Walnut Stock, Includes 5 Chokes, 2 Rounds, Left Hand 06486
Specifications
| Model | DRAKE |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 06486 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Left Hand |
| Sights | Bead |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 28" |