Nearly identical to the popular CZ Drake, what sets the Quail apart is a slightly shorter length of pull that makes it more comfortable to carry and shoot for smaller statured shooters and hunters. The mid-rib delete trims a noticeable amount of weight from the muzzle end of this over/under, making it easier to shoulder and swing.
- Turkish walnut stock
- Black chrome finish
- Single extractor lifts spent shells from the chambers
CZ Quail, Over/Under, 20 Gauge, 28" Chrome Lined Barrel, Black Finish, Wood Stock, 2.75" And 3" Chamber, 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C, 2Rd, Bead Front Sight, 13.75 LOP 06483
Specifications
| Model | Quail |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 06483 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Chrome Lined |
| Stock | Wood |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 28" |