For a day chasing pheasants or chukar, the A5 Upland chambered in 20 Gauge is an ideal shotgun to add to your collection of autoloaders. Featuring a walnut stock with an oil finish, a beautiful nickel plated receiver with contrasting brushed sides, and a blued barrel, the aesthetics of the A5 Upland set it apart as an elegantly functional field gun. This lightweight wonder is built using a smaller-sized frame than the 12 gauge models to keep the 20 Gauge slim and light. Weighing under six pounds, the gun is a dream to carry all day through the fields, nimble to the shoulder, and packs plenty of punch when the time arrives to pull the trigger.
- Oil finish walnut stock with close radius grip and shim-adjustment for length of pull, cast, and drop
- Compact receiver and dimensions
- 18 lines-per-inch checkering
- Nickel plated receiver with brushed sides
- Fiber optic front side and ivory mid-bread
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- Ideal for hunting/sporting clays
Browning A5 Upland, Semi-automatic Shotgun, 20 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, Nickel Plated Silver Receiver, Black Barrel, Walnut Stock, 3 Choke Tubes, 4 Rounds 0119036004
Specifications
| Model | A5 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Browning |
| Color | Black, Silver |
| Manufacturer Part # | 0119036004 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Nickel Plated |
| Barrel Length | 28" |