Wearing a subdued, no-glare matte black finish the new Maxus II Stalker is just as suitable for an afternoon at the range as it is bringing down geese from the middle of a muddy field. The Stalker is all-business, offering all of the performance, versatility and reliability you expect from a premium autoloading shotgun that wears the name Browning.
- No glare matte black finish
- New receiver styling
- New SoftFlex Cheek Pad increases shooting comfort
- New oversize bolt release and bolt handle
- New composite stock can be trimmed and is shim adjustable for cast, drop and length of pull
- New rubber overmolding on stock and forearm add grip in all conditions
- New trigger guard is ramped for easier loading
- New screw-on magazine cap
- Nickel Teflon Coating on the bolt, bolt slide, shell carrier, bolt release and bolt handle protect and add lubricity
- Lightweight magazine tube reduces weight
- Chrome chamber and bore increase durability and corrosion resistance
- HiViz Tri-Comp fiber-optic front sight and ivory mid-bead
- ABS hard case included
- Three Invector-Plus choke tubes included (F, M, IC)
Browning Maxus II Stalker, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Vent Rib Barrel, Matte Finish, Black, Synthetic Stock, Includes 3 Choke Tubes - Improved Cylinder, Modified & Full Invector, 4 Rounds 011700304
Specifications
| Model | Maxus II |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Browning |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 011700304 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Barrel Length | 28" |